چنانچه هنوز از رمز دوم (رمز اینترنتی) ثابت برای کارت‌های بانکی خود استفاده می‌‌نمایید، ضروری است به منظور ارتقاء امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی خود در برابر فعالیت‌های کلاهبردارانه و متقلبانه، هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی خود اقدام فرمایید. در ادامه نکات مهم در خصوص رمزهای دوم پویا برای اطلاع دارندگان محترم کارت‌های بانکی ارائه شده است:

 

فعال سازی رمز دوم پویا چگونه از دارندگان کارت های بانکی محافظت می کند؟

 

ثابت بودن رمز دوم کارت‌های بانکی و پیشرفت چشم گیر و پیچیدگی روز افزون شگردهای سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمزها را به راحتی امکان پذیر نموده است.  به بیان دیگر سودجویان می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت های بانکی، اطلاعات این کارت ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) از طریق درگاه های پرداخت یا برنامک های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این کارت ها،  خسارات مالی قابل توجهی را به هموطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال کرده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقان از کارت‌هایی که رمز دوم آنها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی و نامشروع خود بهره‌جویی کرده که این امر نیز می تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو کند.

 

تفاوت های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟

 

با پویاسازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی احتمال این گونه سوء استفاده‌ها به شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم، از رمزهای متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده نمایند. شایان ذکر است این رمزها طول عمر محدودی (حداکثر ۱ دقیقه) داشته و یکبار مصرف هستند به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل استفاده‌اند.

 

آیا فعال سازی رمز دوم پویا برای دارندگان کارت های بانکی هزینه ای به همراه دارد؟

 

فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه‌ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی‌های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت های کلاهبردارانه، فراهم شده است.

 

چرا رمز پویا؟

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که با فراگیر شدن خریدهای اینترنتی برای مردم پیش می‌آید، در معرض خطر قرار گرفتن آنهاست. در واقع اگر وبسایتی که شما می‌خواهید از آن خرید کنید، با سوء نیت خود( فیشینگ) شما را به صفحه پرداخت جعلی هدایت کند می‌تواند اطلاعات کارت شما را دریافت کرده و برای سوءاستفاده و خالی کردن حساب شما از آنها استفاده کند. این عمل را فیشینگ می‌گویند و طی سالیان گذشته مشاهده کرده‌ایم که میزان سرقت‌های اینترنتی از طریق این روش به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. اما برای مبارزه با این روش یک راه حل خوب، تأیید تراکنش‌ها، در هر عملیات بانکی خواهد بود.

 

بدین منظور امکانی مانند رمز یک بار مصرف (رمز پویا) وجود دارد که تنها در حین انجام یک عملیات و برای یک بار صادر شده و کاربر مدت کوتاهی زمان دارد از آن استفاده کند. ساز و کار این طرح به نحوی است که به فرد کمک می‌کند تنها خودش بتواند برداشت از حساب را تأیید کند و با این روش، امکان کلاهبرداری فیشینگ عملاً غیرممکن خواهد شد.

 

اما همانطور که می‌دانید مهمترین سوال این است که برای هر حساب بانکی چطور می‌توان رمز پویا یا یک‌بار مصرف ایجاد کرد. در این حالت باید بانک شما همواره در دسترس بوده و هر باری که می‌خواهید خرید اینترنتی انجام دهید به شما رمز ویژه و یک بار مصرف بدهد تا بتوانید با آن فرایند خرید و کسر از حساب خود را تأیید کنید. البته کاربرانی که از بانکداری اینترنتی در ابعاد وسیع‌تر استفاده می‌کنند با این روش بیگانه نیستند و حتماً در سامانه‌های با دستگاه‌های رمزساز از این روش استفاده کرده و امنیت بالای آن را می‌شناسند.

 

نحوه فعالسازی رمز پویا 

 

نکته ۱: به صورت کلی برای همه بانک‌ها نیاز به احراز هویت عملی در مرحله اول است که در بسیاری موارد اگر از قبل شماره موبایل خود را در بانک و برای شماره حساب خودتان تنظیم کرده باشید نیازی به مراجعه حضوری به شعبه بانک نیست.

 

نکته ۲: پیشنهاد می‌شود تا همه کاربران در حین استفاده از نرم‌افزار رمزساز همه بانک‌ها، نحوه تنظیم ساعت و تاریخ گوشی خود را در حالت خودکار قرار داده باشند تا از ایراد خطا برای دریافت رمزهای استاندارد یک بار مصرف، جلوگیری شود.

 

نکته ۳: کلیه بانک‌ها نرم‌افزار دریافت رمز پویای خود را برای حفظ امنیت بیشتر کاربران به سیستم‌های احراز هویت و رمز عبور مجهز کرده‌اند که پیشنهاد می‌کنیم برای امنیت بیشتر، از روش احراز هویت با اثر انگشت استفاده کنید و یا در صورت انتخاب روش وارد کردن رمز کاراکتری، ترکیبی از اعداد، حروف و علائم را مورد استفاده قرار دهید.

 

نکته ۴ : در همه نرم‌افزارهای رمز پویا لازم است تا ابتدا به ساکن یک بار وارد نرم‌افزار شده و برای ورود و خروج خود یک رمز عبور (کاراکتری یا از نوع احراز هویت) تعیین کنید.

 

نکته ۵: شرکت‌های خصوصی متعددی در این زمینه به کمک کاربران آمده و با تجمیع خدمات بسیاری از بانک‌ها امکان استفاده از یک نرم‌افزار برای ایجاد رمز یک بار مصرف انبوهی از بانک‌ها را فراهم کرده‌اند. برای مثال، مشتریان بانک‌های انصار، اقتصاد نوین، حکمت ایرانیان، بانک دی، بانک سینا و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران می‌توانند از یک روش واحد برای دریافت و استفاده از رمز یک‌بار مصرف استفاده کنند که به واسطه ارائه خدمات نرم‌افزاری جامع موسوم به «ارس» قابل حصول است. روش فعالسازی این نرم‌افزار در قسمت مربوط به هر بانک به صورت مجزا توضیح داده شده و می‌توانید برای اطلاع از آن به بخش مربوط به بانک ارائه دهنده خدمات مالی خود در ادامه این مطلب مراجعه نمایید .

 

منبع : شهرسخت افزار و بانک مرکزی ایران


دسته ها : اخبار

مطالب مرتبط

دیدگاه ها بسته شده