نت‌بینز به انگلیسی  NetBeans هم به چارچوب پلتفرم برنامه‌های رومیزی جاوا اشاره دارد و هم به محیط یکپارچهٔ توسعه نرم‌افزار برای توسعهٔ زبان‌هایی چون جاوا، جاوااسکریپت، پی‌اچ‌پی، گرووی، سی، سی++، پایتونو دیگر زبان‌ها؛ ولی از NetBeans IDE 7.0 دیگر از روبی و روبی آن ریلز پشتیبانی نمی‌کند. به جرات می‌توان گفت که نت بینز اولین IDE است که اینتلی‌سنس SQL را (هم دستور زبان هم بارگذاری جداول و بانک‌های اطلاعاتی پیش‌فرض شده برای پروژه) در داخل استرینگ‌های وسط کد پروژه ارائه کرد.

نتبینز تحت زبان جاوا نگارش یافته و در هر محیطی که ماشین مجازی جاوا وجود داشته باشد، مانند ویندوز، گنو/لینوکس، مکینتاش و سولاریس قابلیت اجرایی دارد. وجود کیت توسعه جاوا برای توسعه ی زبان جاوا در این محیط الزامی است اما وجود آن برای توسعه سایر زبان‌ها این چنین نیست .

سکوی نتبینز در واقع یک چهارچوب با قابلیت استفاده مجدد برای آسان‌سازی توسعه برنامه‌های رومیزی تحت جاوا سوینگ است. بسته محیط توسعه مجتمع نتبینز برای نگارش استاندارد جاوا شامل تمام امکاناتی است که برای نوشتن پلاگین‌های نتبینز و برنامه‌های مبتنی بر پلتفرم نتبینز لازم است. در نتیجه هیچ گونه نیازی به SDK نیست. این پلتفرم خدمات مشترکی را ارائه می‌دهد که قابلیت استفاده مجدد را داراست و به توسعه دهندگان این اجازه را می‌دهد تا بر روی ویژگی منطق برنامه تمرکز نمایند. برخی از ویژگی‌های این پلتفرم عبارتند از:

مدیریت واسط کاربری  – مدیریت تنظیمات کاربری – مدیریت ذخیره‌سازی – مدیریت پنجره

محیط توسعه نتبیتز یک برنامه مجتمع متن باز است. نتبینز تمام برنامه‌های مبتنی بر جاوا (از قبیل جاوا نسخه استاندارد، جاوا اف ایکس، جاوا نسخه میکرو، وب و نیز برنامه‌های همراه) را پشتیبانی می‌نماید. پیمانه‌ای بودن: همه  فعالیت‌های صورت گرفته در محیط توسعه توسط پیمانه‌هایی به انگلیسی: Modular  است. هر ماجول کاری تعریف شده را انجام می‌دهد، برای مثال پشتیبانی از زبان جاوا، ویرایش یا پشتیبانی از نسخه‌گذاری سیستمی سی‌وی‌اس و اس‌وی‌ان.

 

ویژگی های نرم افزار نت بینس

  • این محیط از GIT آنلاین (تحت پروتکل‌های SSH وFTP و SFTP و GIT و HTTP و HTTPS و حتی فایل (قابل اینتگریت کردن با برنامه‌هایی مانند SugarSync  و آفلاین (در دو حالت ریپوزیتوری (نیازمند آغاز کردن اولیه (اینیشیالایز)) و هیستوری تک تک کدها به صورت پیش‌فرض) پشتیبانی می‌کند.
  • پشتیبانی از مرکوریال و ساب‌ورژن
  • این محیط از اینتگریت شدن با بش لینوکس و بش سیگ‌وین در ویندوز پشتیبانی می‌کند.
  • پشتیبانی از موتورهای مستندساز خودکار (کامنت به مستندات خارجی) مانند PhpDoc
  • پشتیبانی از فریم‌ورک‌های سرشناس متعدد به صورت پیشفرض و امکان افزودن پلاگین‌های گسترش دهنده بسیار
  •  پشتیبانی از Composer  احتمالا از نسخه ۸ به بعد

 

پسورد فایل : shomadl.comمطالب مرتبط

دیدگاه ها بسته شده